top of page
Szukaj

Przymusowe migracje

Przemoc, ubóstwo, wojny, brak zasobów naturalnych, prześladowania i zmiany klimatyczne to tylko niektóre z przyczyn przymusowych przemieszczeń ludności na całym świecie.

Przymusowe przesiedlenia ze względu na przemoc, brak bezpieczeństwa i zmiany klimatu rosną każdego roku. Około 84 miliony ludzi są obecnie uznane za przesiedlone. W 2020 roku liczba ta była mniejsza o 2 miliony, a wzrost jest spowodowany pandemią Covid-19.


Około 51 milionów ludzi jest przesiedlonych wewnątrz swoich krajów ze względu na wojny występujące w różnych częściach świata. Duża część osób zmuszonych do opuszczenia swoich domów skoncentrowana jest w krajach afrykańskich, szczególnie w Demokratycznej Republice Konga (1.3 mln) i Etiopii (1.2 mln).


Według UNHCR, konflikt w Ukrainie do tej pory zmusił ok. 7 milionów osób do przemieszczenia się. Pomimo powszechnej opinii, większość tych osób nadal przebywa w swoim kraju bądź regionie.


Od USA do Pakistanu; Burkina Faso do Chin, zmiany klimatu już wpływają na lokalne społeczności, wpływając na zwiększone ubóstwo, niestabilność ekonomiczną i przemieszczanie ludności.


Cytując artykuł Justyny Orłowskiej (całość tutaj):

Pewien obraz skali tego mechanizmu ukazują cząstkowe dane i szacunki. W 2019 roku ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały przesiedlenia niemal 25 milionów ludzi w aż 140 państwach świata. Migracje klimatyczne spowodowane podnoszeniem się poziomu morza, zalewaniem zamieszkałych wybrzeży oraz wysp mogą znacznie zaważyć na decyzjach związanych z przesiedleniem. Ponieważ są to często najgęściej zaludnione regiony, szacuje się, że ten element zmian klimatu może wpływać na życie ok. 40% populacji Ziemi. W najtrudniejszej sytuacji są małe państwa wyspiarskie. Mowa o Malediwach, Tuvalu, Kiribati czy Wyspach Marshalla, które ze względu na swoje niewielkie rozmiary i budowę geologiczną ponoszą ogromne straty przy każdym, nawet mniejszym tajfunie. Bank Światowy szacuje, że do 2050 roku zmiany klimatu mogą zmusić ok. 140 milionów osób do migracji wewnętrznych.

Sama wiedza daje dużo. Ważne jest, aby zaangażować się w łagodzenie skutków zmian klimatycznych lokalnie, oraz wspierać osoby, które z różnych powodów musiały opuścić swoje domy.

21 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page