top of page
Szukaj

Rok 2023 w Fundacji Teraz Ulica

Rok 2023 był dla Fundacji Teraz Ulica czasem intensywnej działalności i doniosłych wydarzeń. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy organizacja podejmowała liczne inicjatywy, tworząc nową społeczność w Bielsku-Białej. W tym krótkim podsumowaniu zanurzymy się w najważniejszych wydarzeniach, osiągnięciach i wyzwaniach, jakie Fundacja miała okazję przeżyć w mijającym roku. Czas spojrzeć z perspektywy na to, jak wspólnymi siłami udało się kształtować lepszą przyszłość dla osób z Bielska i okolic.

Początek roku to czas intensywnego remontu w nowo powstałej Przestrzeni Wolności. Sprzątanie, malowanie, układanie to tylko niektóre z aktywności, których podjęli się wolontariusze i członkowie fundacji.W lutym udało nam się wykończyć kuchnię, w toalecie pojawiła się różowa skrzyneczka z darmowymi podpaskami i tamponami oraz odbyła się pierwsza Kuchnia Społeczna z wegańskim jedzonkiem. Uruchomiliśmy również naszego Patronite, gdzie możecie wspierać nas cały rok (https://patronite.pl/terazulica).


W marcu odbywały się kolejne wydarzenia (Ogrody dla Ziemi, Kuchnia Społeczna, spotkanie dot. spalarni). Przestrzeń stała się żywa, a my powoli zaczynaliśmy myśleć o oficjalnym otwarciu, do którego doszło pod koniec kwietnia.

Co to było za wydarzenie! Kto nie był niech żałuje ;) Wegańskie jedzenie, spotkania z ciekawymi osobami i organizacjami oraz koncerty. Takie otwarcie się nam marzyło!W maju rozpoczęliśmy pracę nad najambitniejszym grantem do tej pory - Funduszem Solidarności z Ukrainą od Fundacji Batorego, gdzie skupialiśmy się nad integracją osób z Polski i Ukrainy. Zaczęliśmy od Kuchni Społecznej w czerwcu.We wrześniu odwiedził nas zespół Hańba! oraz podcaster Za rubieżą. Byliśmy mocno podekscytowani tym, że coraz więcej osób odwiedza nas w Przestrzeni Wolności i chce z nami działać. Osoby z kolektywu Food Not Bombs pojechały również do Budapesztu na zjazd Food Not Bombs z wschodniej Europy, gdzie mogli poznać inne grupy oraz podzielić się strategiami na działanie.

Miesiąc ten był również sporym wyzwaniem, bo zalało nam piwnicę, ale z Waszym wsparciem jakoś sobie poradziliśmy!

W tym miesiącu odbył się również benefit Food Not Bombs, a Grzegorz Haratyk zagościł u nas ze swoją wystawą i ubogacił Przestrzeń swoimi pracami za co serdecznie dziękujemy.
Nie zapominajmy, że wydarzenia związane z Funduszem Solidarności z Ukrainą nadal były organizowane. Do końca września odbyło się 10 zajęć fitnessu oraz 3 warsztaty artystyczne. Na październik było zaplanowane więcej!
Październik pełen był kolejnych wydarzeń. Od pokazów filmowych we współpracy z WatchDocs przez Kuchnię Społeczną z OTOZ Animals aż po warsztaty arteterapii. Sezon gotowania rozpoczęło również Food Not Bombs!

Uruchomiliśmy również stronę internetową www.przestrzenwolnosci.comListopad to był dotychczas najbardziej pracowity miesiąc w Przestrzeni Wolności! Uruchomione zostały zajęcia Acrojogi, co tydzień prężnie działały Pogaduszki po polsku i grupa wsparcia dla kobiet z Ukrainy, a swoje regularne spotkania zaczęła organizować tęczowa grupa wsparcia.

Poza tym działalność rozpoczął artystyczny kolektyw Antymateria i bardzo szybciutko wypuścili swojego pierwszego zina (który możecie zakupić u nas na Placu Wolności 4)!

W ramach projektu ukraińskiego odbył się pokaz filmu Syndrom Hamleta, odbyły się warsztaty arteterapii dla dzieci, a Janek Bohobike poopowiadał nam o rowerach z bambusa. Nie zabrakło również wieczoru z planszówkami.Końcówka roku to kolejna magiczna wystawa Urszuli Żędzian oraz koncert zespołu Sójki. Otworzyliśmy również Bibliotekę Wolności, którą możecie odwiedzać w czwartki od 18 do 20.

Były warsztaty, był jarmark świąteczny, było szkolenie dla osób nauczycielskich z SalamLab, była Kuchnia Społeczna i planszówki. Zakończyliśmy ten rok pełni ciepła i nadziei na następny.Bardzo dziękujemy za ten rok. Dziękujemy wszystkim organizacją, które z nami mieszkają na Placu Wolności - Beskidzkiej Paczce, Food Not Bombs, Klubowi Kibica BBTS, kolektywowi Antymateria, Instytutowi Wolności. Dziękujemy osobom wolontariackim i członkowskim za to, że wierzą w to miejsce i chcą je tworzyć. Dziękujemy grantodawcom oraz organizacjom, które z nami współpracują. Dziękujemy Wam, osobom odwiedzającym Przestrzeń Wolności i biorącym udział w naszych inicjatywach.

48 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page