
Fundusz Solidarności z Ukrainą
Fundacja Teraz Ulica wraz Fundacją Batorego zaprasza wszystkich do uczestnictwa w cyklu wydarzeń, mającym wesprzeć osoby z Polski i Ukrainy w integracji oraz poznaniu siebie nawzajem.
Na początku maja 2023, przez okres 12 miesięcy, organizowaliśmy cykliczne spotkania dla dzieci i dorosłych w Przestrzeni Wolności prowadzonej przez fundację na Placu Wolności w Bielsku-Białej. Naszą ideą jest zachęcenie osób pochodzących z Ukrainy i z Polski do wspólnego spędzania czasu i poznawania się nawzajem. Idea pokrywa się również z potrzebą inkluzywnego zaproszenia osób z Ukrainy do budowania lokalnej społeczności w Bielsku-Białej i okolicach. Forma takich spotkań będzie zróżnicowana - od zajęć i warsztatów przez wykłady i dyskusje, aż po wspólne gotowanie.
Chcielibyśmy stworzyć komfortową przestrzeń do wspólnego poznania oraz czerpania tego co najlepsze od siebie nawzajem.

01
Warsztaty i spotkania
z ciekawymi ludźmi
Spotkania z pisarkami, artystami, dziennikarzami etc. w celu zrozumienia kultury polskiej i ukraińskiej oraz wymiany idei. Warsztaty zielarstwa, przemawiania publicznego (m.in. w kontekście rozmów o integracji polsko-ukraińskiej), ochrony środowiska (łączność z naturą, zaproszenie przedstawicieli organizacji ekologicznych i aktywistów z Polski i Ukrainy, budowanie społeczności ekologicznych) dostępne również dla osób, które nie posługują się językiem polskim.
Odbyliśmy również telekonferencję z organizacją МІСТОХАБ (www.facebook.com/mistohub) z Połtawy w Ukrainie, która prowadzi ośrodek aktywności lokalnej. Była to okazja dla osób tworzących przestrzeń na Placu Wolności, aby wymienić się doświadczeniami budowania społeczności i miejsca na wspólne spotkania i aktywności.
Na każdym spotkaniu była przestrzeń na integrację i wspólne wypicie kawy bądź herbaty.
02
Zajęcia rękodzielnicze
Odbyło się szydełkowanie, malarstwo intuicyjne, farbowanie odzieży oraz ekspresja poprzez sztukę dla dzieci i dorosłych.


03
Wspólne wyjścia w góry
W okresie letnim zorganizowaliśmy wyjścia w góry z lokalnym przewodnikiem oraz tłumaczką z języka polskiego na ukraiński. Na szczycie na osoby uczestniczące czekał poczęstunek oraz integracja.
04
Kuchnia Społeczna, wspólne gotowanie
Kuchnia Społeczna to impreza, której idea polega na dzieleniu się roślinnym jedzeniem. Osoby, które chcą wziąć w niej udział przynoszą danie, w takiej formie, aby mogli spróbować go inni. Wszystkie potrawy są ustawiane na wspólnym stole, gdzie każdy uczestnik może się nimi częstować. Każde danie powinno być opisane tak by było wiadomo co wchodzi w jego skład. Dodatkowo mile widziany jest przepis (nie jest jednak obowiązkowy). Ważne jest dla nas, aby każda kuchnia społeczna była zero waste, dlatego wszystkie potrawy będą serwowane w wielorazowych naczyniach.
Zorganizowaliśmy wydarzenie z wegańskimi wersjami tradycyjnych potraw ukraińskich i polskich. W połowie lutego zorganizowana została pierwsze kuchnia społeczna i cieszyła się ona dużym zainteresowaniem.


05
Cykliczne wieczory z grami planszowymi
Przestrzeń na placu Wolności 4 stała się miejscem na comiesięczne wspólne granie w gry planszowe i szachy. Gry planszowe są również dostępne zawsze, kiedy przestrzeń jest otwarta, aby osoby nas odwiedzające mogły w nie pograć poza dedykowanymi temu wieczorkami.
06
Cykliczne wieczory filmowe
W celu promowania kinematografii ukraińskiej i polskiej, odbyło się wspólne oglądanie filmów z tych krajów dla dzieci i dorosłych, połączonych z dyskusją. Wydarzenia były dostępne również dla osób posługujących się tylko jednym z tych języków.


07
Koncerty
Odbył się koncert jazzowy kolaboracji polsko-ukraińskiej. Zagrali dla nas Kateryna Ziabliuk, Wojciech Maciejowski oraz Mateusz Kwiatkowski. Ponadto, odbył się koncert zespołu Sójki, w których repertuarze znaleźć można pieśni od średniowiecza po współczesność, od Bałkanów po Skandynawię.
08
Zajęcia ruchowe - taniec, fitness
Wraz z trenerką z Ukrainy odbyły się zajęcia ruchowe o różnej tematyce i stopniu intensywności dla dzieci i dorosłych.

09
Bazarek artystów ukraińskich
Wiele artystów i artystek pochodzących z Ukrainy wystawia swoje prace i rękodzieło na lokalnych grupach w mediach społecznościowych. Umożliwiliśmy im promocje swojej sztuki poprzez udostępnienie przestrzeni na Placu Wolności, gdzie mogliby je wystawiać i sprzedawać. Na wydarzenie zostali zaproszeni mieszkańcy oraz artyści z Bielska-Białej i okolic, co pozwoliło na rozwinięcie bielskiej sceny artystycznej.

10
Wspólne oglądanie meczów siatkówki
W polskiej lidze siatkówki grają 2 zespoły ukraińskie. Ligowe mecze siatkówki trwają od listopada do kwietnia i odbyły się wspólne wyjścia z klubem siatkówki BBTS. Umożliwiło to fanom siatkówki z Ukrainy oraz Polski poznanie się i wspólne kibicowanie.
