top of page
Mak i słonecznik

Fundusz Solidarności z Ukrainą

Fundacja Teraz Ulica wraz Fundacją Batorego zaprasza wszystkich do uczestnictwa w cyklu wydarzeń, mającym wesprzeć osoby z Polski i Ukrainy w integracji oraz poznaniu siebie nawzajem.

Na początku maja 2023, przez okres 12 miesięcy, planujemy organizować cykliczne spotkania dla dzieci i dorosłych w Przestrzeni Wolności prowadzonej przez fundację na Placu Wolności w Bielsku-Białej. Naszą ideą jest zachęcenie osób pochodzących z Ukrainy i z Polski do wspólnego spędzania czasu i poznawania się nawzajem. Idea pokrywa się również z potrzebą inkluzywnego zaproszenia osób z Ukrainy do budowania lokalnej społeczności w Bielsku-Białej i okolicach. Forma takich spotkań będzie zróżnicowana - od zajęć i warsztatów przez wykłady i dyskusje, aż po wspólne gotowanie.

Chcielibyśmy stworzyć komfortową przestrzeń do wspólnego poznania oraz czerpania tego co najlepsze od siebie nawzajem.

Dołącz do wydarzenia, gdzie publikujemy wszystkie bieżące informacje: KLIK

Image by FORTYTWO

01

Warsztaty i spotkania
z ciekawymi ludźmi

Spotkania z pisarkami, artystami, dziennikarzami etc. w celu zrozumienia kultury polskiej i ukraińskiej oraz wymiany idei. Warsztaty zielarstwa, przemawiania publicznego (m.in. w kontekście rozmów o integracji polsko-ukraińskiej), ochrony środowiska (łączność z naturą, zaproszenie przedstawicieli organizacji ekologicznych i aktywistów z Polski i Ukrainy, budowanie społeczności ekologicznych) dostępne również dla osób, które nie posługują się językiem polskim.

Planujemy również telekonferencję z organizacją МІСТОХАБ (www.facebook.com/mistohub) z Połtawy w Ukrainie, która prowadzi ośrodek aktywności lokalnej. Byłaby to okazja dla osób tworzących przestrzeń na Placu Wolności, aby wymienić się doświadczeniami budowania społeczności i miejsca na wspólne spotkania i aktywności. Na każdym spotkaniu będzie przestrzeń na integrację i wspólne wypicie kawy bądź herbaty.

02

Zajęcia rękodzielnicze

W planach mamy szydełkowanie, malarstwo intuicyjne, farbowanie odzieży oraz ekspresja poprzez sztukę dla dzieci i dorosłych.

Image by Jazz Bainbridge
Image by Z S

03

Wspólne wyjścia w góry

W okresie letnim planujemy organizację wyjść w góry z lokalnym przewodnikiem oraz tłumaczką z języka polskiego na ukraiński. Na szczycie planowany jest piknik oraz integracja. Taka aktywność trwałaby ok. 8 godzin i byłaby uzależniona od pogody. Ponadto planujemy zorganizować terenową grę miejską w celu poznania Bielska-Białej i lokalnej kultury.

04

Kuchnia Społeczna, wspólne gotowanie

Kuchnia Społeczna to impreza, której idea polega na dzieleniu się roślinnym jedzeniem. Osoby, które chcą wziąć w niej udział przynoszą danie, w takiej formie, aby mogli spróbować go inni. Wszystkie potrawy są ustawiane na wspólnym stole, gdzie każdy uczestnik może się nimi częstować. Każde danie powinno być opisane tak by było wiadomo co wchodzi w jego skład. Dodatkowo mile widziany jest przepis (nie jest jednak obowiązkowy). Ważne jest dla nas, aby każda kuchnia społeczna była zero waste, dlatego wszystkie potrawy będą serwowane w wielorazowych naczyniach. Chcielibyśmy tworzyć również tematyczne kuchnie społeczne oraz wydarzenia wspólnego gotowania - np. z wegańskimi wersjami tradycyjnych potraw ukraińskich i polskich. W połowie lutego zorganizowana została pierwsze kuchnia społeczna i cieszyła się ona dużym zainteresowaniem. Naszą nadzieją jest jednak otwarcie tej inicjatywy na osoby ze społeczności ukraińskiej.

Image by Victoria Shes
Zarząd monopolu

05

Cykliczne wieczory z grami planszowymi

Chcemy udostępnienić przestrzeń na placu Wolności 4 na wspólne granie w gry planszowe i szachy. Ważne jest, aby wszelkie instrukcje były dostępne w języku ukraińskim. Gry planszowe byłyby również dostępne zawsze, kiedy przestrzeń jest otwarta, aby osoby nas odwiedzające mogły w nie pograć poza dedykowanymi temu wieczorkami.

06

Cykliczne wieczory filmowe

W celu promowania kinematografii ukraińskiej i polskiej, planujemy wspólne oglądanie filmów z tych krajów dla dzieci i dorosłych, połączonych z dyskusją. Wydarzenie byłoby dostępne również dla osób posługujących się tylko jednym z tych języków. Projektor i rzutnik będą również przydatne na warsztaty oraz spotkania z gośćmi.

Outdoor Film
Grać na gitarze

07

Koncerty

Wsparcie artystów ukraińskich bądź kolaboracje między nimi a lokalnymi muzykami. Organizacja koncertów akustycznych.

08

Zajęcia ruchowe - taniec, fitness

Chcemy zaangażować trenerów i trenerki z Polski i Ukrainy, aby wspólnie poprowadzili zajęcia ruchowe o różnej tematyce i stopniu intensywności dla dzieci i dorosłych. 

Image by Boxed Water Is Better

09

Bazarek artystów ukraińskich

Wiele artystów i artystek pochodzących z Ukrainy wystawia swoje prace i rękodzieło na lokalnych grupach w mediach społecznościowych. Chcemy umożliwić im promocje swojej sztuki poprzez udostępnienie przestrzeni na Placu Wolności, gdzie mogliby je wystawiać i sprzedawać. Na wydarzenie zostaliby zaproszeni mieszkańcy oraz artyści z Bielska-Białej i okolic, co pozwoliłoby na rozwinięcie bielskiej sceny artystycznej.

Image by Shayna Douglas

10

Wspólne oglądanie meczów siatkówki

W polskiej lidze siatkówki grają 2 zespoły ukraińskie. Ligowe mecze siatkówki trwają od listopada do kwietnia i planujemy wspólne wyjścia z klubem siatkówki BBTS. Umożliwiłoby to fanom siatkówki z Ukrainy oraz Polski poznanie się i wspólne kibicowanie.

Image by Erik Mclean
bottom of page