top of page
Szukaj

Zakończmy Ubóstwo Menstruacyjne

Wiele młodych kobiet opuszcza szkołę, ponieważ nie mogą sobie pozwolić na produkty higieniczne. Natychmiast, potrzebujemy do nich darmowego i uniwersalnego dostępu.

Ten tekst to tłumaczenie z angielskiego artykułu, który pojawił się na łamach Guardiana 25-ego sierpnia 2018, napisanego przez Gemme Abbott.


„Owinęłam skarpetkę wokół mojej bielizny, aby zatrzymać krwawienie, ponieważ nie chciałam, aby na mnie krzyczano. I owinęłam całą bieliznę, żeby moja bielizna była sucha, dopóki nie wrócę do domu. Kiedyś przykleiłem chusteczkę do bielizny. Nie wiedziałem, co jeszcze zrobić”.


To był cytat uczennicy z Leeds, który oszołomił mnie, kiedy zdałam sobie sprawę, że młode kobiety w Wielkiej Brytanii doświadczają traumy ubóstwa menstruacyjnego. Wszystkie dziewczynki doświadczają nieprzyjemności związanych z niespodziewanie wczesnym okresem, ale myśl, że dla niektórych jest to krwawa rzeczywistość każdego dnia okresu była głęboko przygnębiająca; i szokująca.


W związku z tym, zaczęłam przekazywać produkty menstruacyjne do mojego lokalnego banku żywności, a następnie, chcąc mieć większy wpływ, zaangażowałam się jako koordynatorka wolontariuszy w projekcie Red Box, którego celem jest zapewnienie, aby żadna młoda kobieta nie pozostała bez dostępu do ochrony menstruacyjnej (w Polsce tymi zagadnieniami zajmuje się organizacja Akcja Menstruacja - akcjamenstruacja.pl). Projekt wykorzystuje darowizny od lokalnych społeczności, aby dostarczyć czerwone pudełka wypełnione produktami higienicznymi i zapasową bielizną do ponad 750 szkół w Wielkiej Brytanii.


Ubóstwo okresowe jest powszechne. Z najnowszych badań organizacji charytatywnej dla dzieci Plan International UK wynika, że co dziesiąta młoda kobieta (w wieku 14-21 lat) nie mogła sobie pozwolić na produkty menstruacyjne. W Londynie liczba ta jest bliższa jednemu na siedem. Pomimo tych statystyk i tych nieszczęsnych osobistych testamentów, często stawiano mi pytania dotyczące potrzeby naszego projektu. Większość zastrzeżeń dotyczy kosztów. Jak mi powiedziano w niedawnej transmisji programu BBC Sunday Politics London: „Z pewnością rodziny mogą sobie pozwolić na pudełko tamponów za funt lub dwa?”. I prawdą jest, że niektóre produkty są dostępne tanio. Prawdą jest jednak również to, że nie wszystkie produkty są odpowiednie lub dostępne dla wszystkich. Co więcej, dla wielu rodzin nawet najtańszy produkt może być zbyt dużym wydatkiem. W Hackney ponad 40% dzieci żyje w ubóstwie. Uzależnienie od banku żywności wzrosło o 24% w 2017 roku. To całkiem proste: jeśli nie stać Cię na jedzenie, nie stać Cię na produkty menstruacyjne.


Ubóstwo to tylko jeden problem, który może wpływać na dostęp do produktów z okresu. Istnieje wiele społecznych i kulturowych powodów, dla których produkty mogą nie być dostępne związanych z duszącym piętnem, które utrzymuje się wokół menstruacji. W Red Box Project nie pytamy, dlaczego ludzie muszą korzystać z naszych pudełek; wierzymy, że każdy zasługuje na równy dostęp do produktów okresowych, niezależnie od sytuacji.


W Szkocji podejmuje się istotne kroki w celu rozwiązania tych problemów. Oprócz obecnego programu pilotażowego oferującego dostęp do bezpłatnych produktów menstruacyjnych rodzinom o niskich dochodach, rząd szkocki ogłosił w zeszłym tygodniu, że staje się pierwszym w historii rządem krajowym, który zapewnia bezpłatny dostęp do produktów we wszystkich szkołach, college'ach i uniwersytetach.

Postęp poczyniono również w Walii, gdzie na początku tego roku rząd przeznaczył 1 milion funtów na walkę z ubóstwem okresowym w społecznościach i poprawę infrastruktury w szkołach.


Minęło prawie 40 lat, odkąd zastanawialiśmy się, jak wyglądałby świat, gdyby wszyscy miesiączkowali. Mogę się założyć, że nie przeprowadzilibyśmy tej rozmowy. Ubóstwo menstruacyjne nie jest po prostu kolejnym aspektem ubóstwa: jest odzwierciedleniem społeczeństwa przesiąkniętego nierównościami ze względu na płeć. I jest to podstępna sprawa. Ubezwłasnowolnia i wpływa na dostęp do edukacji i rozwoju młodych ludzie. Dlatego wzywam nasz rząd do sfinansowania bezpłatnego, powszechnego dostępu do produktów menstruacyjnych w szkołach i w naszych szerszych społecznościach. Bo w obecnej sytuacji, jego bezczynność wobec biedy z epoki jest krwawą hańbą.


49 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page