top of page
Szukaj

Sytuacja kobiet w kryzysie bezdomności w Polsce


Kobiety i rodziny to najszybciej rosnąca grupa zmagająca się z kryzysem bezdomności [1]. W Polsce, według danych z 2019, jest około 5000 takich kobiet [2]. Jest to zaniżona liczba, bo nie uwzględnia czynników, które mogła spowodować pandemia. Ponadto liczenie takich osób jest utrudnione przez brak stałego miejsca zamieszkania.


Pamiętajmy, że mówimy tutaj o wszystkich osobach z macicami, także o osobach transpłciowych i niebinarnych w kryzysie bezdomności, które ze względu na dyskryminacje mają jeszcze trudniejszy dostęp do pomocy lekarskiej i schronisk. Niezwykle ważne jest powstawanie miejsc, gdzie takie osoby mogą bezpiecznie zamieszkać, takich jak hostel interwencyjny rozwijany przez Lambda Warszawa [3].


Wsparcie ginekologiczne kobiet bezdomnych jest o tyle trudne, gdyż często zmagają się one z przemocą seksualną, która nierzadko kończy się ciążą, a fakt popełnienia przestępstwa nie jest zgłaszany do odpowiednich służb [4]. Ponadto, w razie takiej sytuacji, jedyne co można zaproponować to dom samotnej matki, co może spotkać się z odmową. W razie wystąpienia uzależnienia u matki, streetworkerzy nie mają narzędzi, aby zapewnić bezpieczeństwo przebiegu ciąży.


Kolejnym problemem jest ograniczony dostęp do produktów higienicznych oraz toalet podczas menstruacji. Konsekwencje braku dbania o higienę podczas miesiączki to nie tylko ogromny dyskomfort, ale też problemy zdrowotne, takie jak infekcje układu moczowo-płciowego i ból. Ważne jest, aby dostęp do tamponów i podpasek był darmowy dla osób w kryzysie bezdomności. Dodatkowym rozwiązaniem może być zniesienie opodatkowania tych produktów, co pozwoliłoby na zmniejszenie ich cen.

Wyzwaniem jest również pomoc zdrowotna. Konsultacje ginekologiczne nierzadko są płatne, a utrudniony dostęp do toalet i prysznicy sprawia, że taka wizyta może być dla kobiety bardzo niekomfortowa. Każda osoba z macicą powinna regularnie wykonywać profilaktyczne badania ginekologiczne, takie jak cytologia i mammografia. Ze względu na powyższe utrudnienia, wizyty ginekologiczne mogą być mocno ograniczone.


Problemy tutaj opisane to zaledwie odsetek, a organizacje pozarządowe oraz streetworkerzy od lat starają się im zaradzić. Polecamy zapoznać się z poniższymi materiałami, aby lepiej zrozumieć sytuację kobiet w kryzysie bezdomności i jak można je wesprzeć.


Dodatkowe materiały

[4] Kobiety, których nie ma - Sylwia Góra

18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page